گزارش : " سمینار یکروزه طب پسیکوکوتانئوس"

1398/10/14

گزارش :

" سمینار یکروزه طب پسیکوکوتانئوس"

 طب سایکوکوتانئوس یا سایکودرماتولوژی یکی از شاخه های نسبتا جدید طب سایکوسوماتیک با رویکرد مولتی دیسیپلینری است که سعی دارد  تعامل پوست، مغز و ذهن را بیشتر بشناسد و از این شناخت در بالین برای مدیریت مشکلات بیماران استفاده مناسب نماید.  

هدف از برگزاری سمینارِ یک روزه اختلالات سایکوکوتانئوس در بیمارستان شفا رشت معرفی این شاخه،آشنایی با اصول کلی آن، فراهم کردن فضایی برای تبادل نظر از دیدگاه های مختلف بود. در ابتدا  دکتر پوررمضانی (روانپزشک و دبیر علمی برنامه) مقدمه و طبقه بندی اختلالات سایکوکوتانئوس با تاکید بر koo's classification  را بیان نمودند و در ادامه جناب آقای دکتر قرائی نژاد(متخصص پوست)  عواقب روانیِ ناشی از بیماری های پوستی که به صورت اختلالات روانپزشکی و یا دیسترس های سایکوسوشال بروز می یابند را ارائه دادند. سخنران سوم جناب آقای دکتر مدبرنیا(روانپزشک)  اختلالات روانپزشکی با نمودِ پوستی را همراه با تجارب بالینی خود به بحث گذاشتند. در قسمت دوم برنامه بعد از استراحت و پذیرایی ابتدا سرکار خانم دکتر حیدری راد(روانپزشک) در مورد خارش سایکوژنیک بصورت ژنرالیزه و لوکال و همچنین درد های ناحیه ژنیتال با منشاء روانی سخنرانی کردند و در پایان سرکار خانم دکتر رفیعی(متخصص پوست)  به عوامل روانی به خصوص استرس در تشدید و بدتر شدن تعدادی از بیماری های پوستی اشاره کردند.

خوشبختانه برنامه با استقبال خوبی از طرف پزشکان عمومی،روانشناسان،پزشکان متخصص پوست و روانپزشکان همراه بود و تقاضای تعدادی از حاضرین در آخر جلسه  مبنی بر تکرار برنامه های مشابه، ما را به این نتیجه رساند که احتمالا توانستیم قدمی کوچک در ابتدای این راه برداریم. در پایان از تمام افراد شرکت کننده، سخنرانان محترم و همه افرادی که در هماهنگی و اجرای برنامه نقش داشتند کمال تشکر را دارم.

 

دکتر علی پور رمضانی

دبیر سمینار یکروزه "پسیکو کوتانئوس*

انجمن علمی روانپزشکان ایران شاخه گیلان

سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی شفای رشت

 

 

 بازگشت

نظرات

نظری برای نمایش دادن موجود نمی باشد.
نظرات بعد از تایید نمایش داده می شوند