نامه انجمن علمى روان‌پزشكان ايران به وزير بهداشت درباره انتخاب شعار سال

1398/10/02

جناب آقای دکتر سعید نمکی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 با سلام و احترام
همان‌گونه که استحضار دارید فدراسیون جهانی سلامت روان به عنوان یک نهاد بین‌المللی غیردولتی از سال ١٩٤٨ در زمینه ارتقای سلامت روان شروع به فعالیت نموده و از سال ١٩٦٣ به عنوان نهاد مشورتی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد شناخته شده و در ارتباط رسمی با سازمان جهانی بهداشت است. به ابتکار این فدراسیون و با حمایت سازمان جهانی بهداشت روز ١٠ اکتبر به عنوان روز سلامت روان نام‌گذاری شده است و هر ساله شعاری به عنوان شعار سال انتخاب و اعلام می‌شود تا فعالیت‌های کشورها و سازمان‌های مختلف در سطح جهان بر یکی از اولویت های مهم سلامت روان متمرکز شود و در سال جاری نیز شعار «ارتقای سلامت روان و پیشگیری از خودکشی» انتخاب و اعلام شد.

 متأسفانه برخلاف روال معمول و به شکلی غیرشفاف، در سال جاری از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی «ارتقای سلامت روان و نشاط اجتماعی» به عنوان شعار سال اعلام گردید که موجب تعجب متخصصان سلامت روان شد و علیرغم پرس و جوی غیررسمی از علت آن از مجاری مختلف، هیچ پاسخ روشنی دریافت نکردیم. بنابراین لازم دانستیم مراتب نگرانی و اعتراض خود را به طور مستقیم با جناب‌عالی به عنوان سکان‌دار سلامت کشور که در کلام خود بارها به اهمیت سلامت روان از یک سو و ضرورت بهره‌گیری و مشورت از ظرفیت انجمن‌ها از سوی دیگر تأکید نموده‌اید مطرح نماییم.

 ما درک می‌کنیم و آن را منطقی می‌دانیم که هر کشوری حق دارد با توجه به شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خود برنامه‌ها و شعارهای اعلام شده مجامع و نهادهای جهانی و بین‌المللی را تعدیل کند و حتی تغییر دهد، به شرطی که این تغییر برخاسته از یک فرآیند کارشناسی و تخصصی باشد نه یک روال نامشخص و غیرشفاف از نظر اهل فن که آن را سنتی نادرست و ناکارآمد می‌دانیم.

 در این مورد خاص نیز با توجه به این‌که #خودکشی پنجمین علت سال‌های از دست رفته عمر در ایران و دومین یا سومین علت مرگ در بین جوانان است نمی‌توان به سادگی حتی در شعار آن را حذف نمود. اگر به هر علت در مورد قرار دادن کلمه «خودکشی» در عنوان شعار ملاحظاتی وجود داشت، امکان جایگزینی کلمات یا عباراتی دیگر وجود داشت، نه این‌که اصل موضوع حذف شود به شکلی که هیچ اثری از آن در هیچ‌یک از اسامی روزهای هفته سلامت روان هم باقی نماند. برای حل یک مسأله ابتدا باید آن را به رسمیت شناخت. خوشبختانه وزارت بهداشت در دهه‌های اخیر تجربه‌های بسیار موفقی در رویکرد درست با معضلات بزرگی که حتی همراه با تابوهای جدی‌تری بوده‌اند داشته است و امیدواریم با استفاده از همان تجارب و با اصلاح به موقع روند اخیر شاهد موفقیت‌های بیش از پیش باشیم. انجمن علمی روان پزشکان ایران آمادگی دارد همچون گذشته از همه ظرفیت خود در کمک به ارتقای سلامت مردم عزیز ایران، وزارت بهداشت را همراهی نماید.

از توجه جناب‌عالی سپاسگزارم.

دکتر مریم رسولیان
رئیس انجمن علمی روان‌پزشکان ایرانبازگشت

نظرات

نظری برای نمایش دادن موجود نمی باشد.
نظرات بعد از تایید نمایش داده می شوند